fbpx
 

Saç Sağlığına İyi Gelen Besinler

Kasım 13, 2022
Woman with avocado

SAÇ SAĞLIĞINA İYİ GELEN BESİNLER

Saç Hakkında

Saç, insan güzelliğinin doğal bir aksesuarı ve kişisel ifadenin önemli bir unsurudur. Saç, tarih boyunca herkes için büyük önem arz etmiştir. Saç, gücün, gençliğin, canlılığın ve sağlığın sembolü olarak önemini korumaktadır. Saç stilleri ve modalar da bugünlerde büyük farklılıklar gösteriyor. Ancak sağlıklı saçların önemi asla değişmez.

 

 

 • Tamamen saçla kaplı bir kafada ortalama 100.000 ila 150.00 saç teli bulunur. Bir saçın ortalama ömrü 2-7 yıl arasındadır. Bu sürenin sonunda saç kökünden yeni bir saç çıkmaya başlar ve eski saç dökülür.
 • Saçlı derideki büyüme hızı yaklaşık 3 günde 1 mm’dir. Normal bir insanda günde ortalama 100-150 saç teli dökülür ve yerine yenisi çıkmaya başlar.
 • Erkeklerde ergenliğe kadar, kadınlarda ise erişkinlerde saç büyüme hızı daha yüksektir. 15-30 yaş arası büyüme hızının en yüksek olduğu yaşlardır. Yeni saçlar eski saçlardan daha hızlı uzar. Bir saç teli günde yaklaşık 0,3 mm, ayda 1 cm ve yılda 12 cm uzar.
 • İnsan saçı keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Keratin, deride ve tırnak, saç gibi deri eklerinde bulunan dayanıklı bir maddedir.
 • Erkeklerde daha sık görülen saç dökülmesi, 25 yaşında erkeklerin %25’ini, 40 yaşında %40’ını ve 50 yaşında %50’sini etkiler.

 

Birçok insan, özellikle yaşlandıkça güçlü ve sağlıklı saçlar ister.

Saçın ne kadar hızlı büyüdüğü ve ne kadar sağlıklı olduğu yaş, genel sağlık, genetik, çevresel maruziyet, ilaçlar ve diyet gibi birçok faktöre bağlıdır. Yaş ve genetik gibi bazı faktörleri değiştiremeseniz de muhtemelen üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğunuz faktörlerden biri beslenme şeklinizdir.

Saçınızın durumu, iç sağlığınızın dışa dönük bir işaretidir. Her bir saç telini oluşturan hücreler, düzenli olarak temel besin kaynağı gerektirir. Besinlerdeki eksiklikler saç sağlığını etkileyebilir. Bu nedenle saç bakımı sağlıklı, canlı ve gür saçlar için önemli olsa da aldığımız besinler de çok önemlidir.

 

Saç sağlığına iyi gelen vitaminler ve besinler nelerdir?

Vitaminler

 • biotin: saçın büyümesine ve güçlenmesine yardımcı olabilecek bir B vitamini
 • D vitamini: Uyuyan saç köklerinin uyarılmasına yardımcı olabilir. Başlıca kaynakları yağlı balık, kırmızı et, yumurta sarısı, tahıllı gıdalar ve mantarlardır.
 • E vitamini: güçlü antioksidan aktivitesi saç derisindeki alopesi ile ilişkili olduğu bilinen oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. Ayçiçeği tohumu, yağlı tohum ve bunlardan elde edilen yağlarda, fındık, ceviz gibi sert kabuklu yemişlerde, tahıl tanelerinde, bakliyatlarda ve yeşil yapraklı bitkilerde bulunur.
 • demir: demir eksikliği saç dökülmesine bağlanmıştır. Kırmızı et, yumurta, bakliyat, pekmez, yeşil sebzeler, domates, kuru meyve, yağlı tohumlar tercih edilmelidir.
 • C vitamini: vücudunuzun demiri emmesini kolaylaştırır
 • omega-3 yağ asitleri: anti-inflamatuar etkileri, saç dökülmesine neden olan herhangi bir iltihaplanmaya karşı koyabilir
 • çinko: Çinko, hücre ve protein sentezinde önemli bir rol oynar. Deniz ürünleri, et, bira mayası, baklagiller ve mantarlar çinko eksikliğini önler.
 • A Vitamini: Saç derisini nemlendiren ve saçın sağlıklı yapısını koruyan sebum adı verilen yağlı bir maddenin üretimine yardımcı olur.

 

Başlıca Besinler

– Yumurta

Yumurtalar, saç büyümesi için gerekli olan iki besin maddesi olan harika bir protein ve biyotin kaynağıdır.

Saç folikülleri çoğunlukla proteinden yapıldığından, saç büyümesi için yeterli protein yemek önemlidir. Beslenme düzeninde protein eksikliğinin saç dökülmesini tetiklediği gösterilmiştir.

Biyotin, keratin adı verilen bir saç proteininin üretimi için gereklidir, bu nedenle biyotin takviyeleri genellikle saç büyümesi için kullanılır. Araştırmalar ayrıca daha fazla biyotin tüketmenin biyotin eksikliği olan kişilerde saç büyümesini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca yumurta, saçınızın güçlü ve parlak büyümesine yardımcı olmak için harika bir D vitamini kaynağıdır (yumurta başına günlük değerinizin %11’i).

Özellikle kahvaltıda yumurta tüketerek daha güçlü saçlara sahip olabilir ve saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

 

– Ispanak

Pek çok koyu yeşil yapraklı sebze gibi ıspanak da harika besinlerle doludur. Tonlarca A vitamini, ayrıca demir, beta karoten, folat ve C vitamini içerir. Bunlar sağlıklı bir saç derisi için birlikte çalışır. Saçınızı nemlendirir, böylece kırılmaz.

 

– Yağlı Balıklar

Somon, ringa balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar, sağlıklı omega-3 yağ asitleri ile doludur ve saç büyümesini artırabilecek besinlere sahiptir. Vücudunuz bu sağlıklı yağları üretemez, bu yüzden onları yiyeceklerden veya takviyelerden almalısınız. Yağlı balıklar aynı zamanda güçlü ve sağlıklı saçların desteklenmesine yardımcı olabilecek protein, selenyum, D3 vitamini ve B vitaminleri için harika bir kaynaktır.

 

 

– Kuruyemişler

Kuruyemişler lezzetlidir, yemesi pratiktir ve saç büyümesi için önemli olan çeşitli besinleri içerir. Örneğin 28 gram badem günlük E vitamini ihtiyacınızın %48’ini karşılar.

Ayrıca çok çeşitli B vitaminleri, çinko ve esansiyel yağ asitleri sağlarlar. Bu besinlerden herhangi birinin eksikliği saç dökülmesine sebep olur.

Kuruyemişler ayrıca saç büyümesinin yanı sıra daha az iltihaplanma ve daha düşük kalp hastalığı riski de dahil olmak üzere çok çeşitli diğer sağlık yararlarıyla ilişkilendirilmiştir.

 

 

– Tatlı Patates ve Havuç

Bu iki sebze, beta karoten açısından en zengin besinler arasındadır. Vücutta A vitaminine dönüştürülen beta karoten, saçların güçlenmesinde ve yeni saçların çıkmasında oldukça destekleyici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca A vitamini, kafa derisinin kuruluğunu giderme ve sağlıklı sebum üretimini destekleme özelliği ile bilinir.

 

 

– Yoğurt

Kalsiyum ve pantotenik asit yani B5 vitamini yönünden oldukça zengin olan yoğurt, saçları güçlendirmek için en etkili besinlerden biridir. Saç seyrelmesi, saç dökülmesi ve saç zayıflığına etki eden yoğurt hem vücut hem de cilt için son derece faydalı bir besindir.

 

 

– Avakado

Avokado lezzetli, besleyici ve harika bir sağlıklı yağ kaynağıdır.

Ayrıca saç büyümesini destekleyebilecek mükemmel bir E vitamini kaynağıdırlar. Bir orta boy avokado (yaklaşık 200 gram) günlük E vitamini ihtiyacınızın %28’ini karşılar.

 

 

– İstiridye

Saçınızın inceldiğini veya tamamen döküldüğünü fark ederseniz, bunun nedeni yiyeceklerinizde yeterince çinko almamanız olabilir. İstiridye çinkonun en iyi besin kaynaklarından biridir. Bir orta boy istiridye, kadınlar için günlük çinko ihtiyacının %96’sını ve erkekler için günlük çinko ihtiyacının %75’ini sağlar.

Çinko, saç büyümesini ve onarım döngüsünü desteklemeye yardımcı olan bir mineraldir.

 

 

 

– Yulaf

Demir, çinko, omega-3 ve lif açısından en zengin besinlerden biri olan yulaf, saç tellerinin güçlenmesi, kalınlaşması ve sağlıklı olması için oldukça etkilidir. Yulaf ezmesi, özellikle saç büyümesini hızlandırmaya yardımcı olduğu için kahvaltıda tüketilebilir.

 

 

– Mandalina

Mandalinanın faydaları saçınızı büyük ölçüde etkiler. C vitamini içeriği, vücudunuzun kırmızı et ve ıspanak gibi gıdalarda bulunan demiri emmesini kolaylaştırır. Mandalinadaki C vitamini vücuttaki kolajen üretimini destekleyerek yeni saçları güçlendirir.

 

 

 

– Kırmızı ve Beyaz Et

Beyaz ve kırmızı etteki protein ve B12 vitamini sayesinde vücuda çok faydalı olurken, saç ve cilt sağlığı için de son derece önemlidir. Saçları güçlendirmeye ve onarmaya yardımcı olan et ürünleri, her açıdan sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmak için olmazsa olmaz besinlerdir.

 

 

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK ALIN

  Copyright 2022 by YeG Clinic. All rights reserved.

  Copyright 2022 by YeG Clinic. All rights reserved.