fbpx
 

Galataport İstanbul

Ekim 4, 2022
Galataport

GALATAPORT İSTANBUL

İstanbul, yüzyıllar boyunca önemli medeniyetlere ve olaylara ev sahipliği yapmış dünyaca ünlü tarihi bir liman kentidir. Galata bölgesi de bu anlamda İstanbul’un yüzyıllardır bilinen en popüler yeridir.

Bu popüler semte yüzyıllar boyunca birikmiş güzelliklerin yanında şimdi keyifli vakit geçirebileceğiniz yepyeni bir yer daha eklendi, Galataport. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile Karaköy Vapur İskelesi arasında yer alan bu mekan, İstanbul’a yeni bir renk katıyor.

 

 

Şehrin tarihi limanı Galataport İstanbul, bir yandan dünya standartlarında bir kruvaziyer limanı iken, diğer yandan mimarisiyle kültür-sanat, çalışma, alışveriş ve yeme-içme deneyimleri sunuyor. Dünyada ilk kez yapılan ve özel bir depo sistemi ile yer altına inşa edilen terminale ev sahipliği yapıyor. Geniş kapasiteli otoparkı ile şehrin otopark ihtiyacını dengeleme amacıyla da hizmet veriyor. Tarihi liman artık Galataport ile İstanbul’un denizden dünyaya açılan kapısı olmaya devam ediyor. Yatay açık hava şehircilik anlayışıyla tasarlanan Galataport İstanbul, erişilebilir az katlı, bölgenin tarihi dokusuna uyumlu, misafirlerine sağlıklı ve güvenli bir atmosferde yeni bir soluk getiriyor.

 

Özenle Tasarlanmış Galataport’da Neler Yapabilirsiniz?

 

  • Boğaz’da Yürüyüş

Boğaz’ın nefes kesen manzarası ve Galataport’un mimari ihtişamı, ziyaretçileri İstanbul’un en güzel gezinti yollarından birinde gezintiye çıkarıyor.

Mahalle konseptinde tasarlanan bölgenin tarihi dokusu ile uyumlu mimarisi ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmeniz için oluşturulmuş.

 

 

  • Gastronomi

Galataport yemek için mükemmel bir durak! Sokak yemeklerinden uluslararası gurme restoranlara kadar herkes bütçesine ve damak tadına uygun lezzetli, sağlıklı ve kaliteli kafe ve restoranlar bulabilir.

Türk ve Dünya mutfaklarından geniş bir yelpaze sunan yerli ve yabancı birçok markaya ev sahipliği yapmaktadır. Galataport İstanbul, %40 yeme-içme oranı ile şehrin “İstanbul’un Yeni Mutfak Mahallesi” olma yolunda ilerliyor.

 

 

Denemek isterseniz, The Populist, Mezzaluna, Cafer Erol, Liman Lokantası, Mezzaluna, İkon, Monochrome Baylan, Saltbae Burger, Cookshop ve Bigchefs gibi kompleksin içindeki ünlü lokantalardan bazılarına örnek verebiliriz.

 

  • Alışveriş

Galataport’da deniz kıyısında alışveriş çılgınlığı! Yerel markalardan uluslararası mağazalara kadar, dünya standartlarında alışveriş deneyimleri sunuyor.

 

 

Belirli bir mağaza veya marka arıyorsanız Galataport İstanbul Mobil Uygulamasını da kullanabilirsiniz. Ücretsiz uygulama, belirli bir mağazayı veya restoranı anında bulmanızı sağlayan bir gezinme özelliğine sahiptir.

Kompleksteki tüm mağazaları tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

 

  • Ofis Alanları

Galataport, alçak binaları ve interaktif tasarımları ile esnek bir çalışma ortamı için daha sosyal bir ortam yaratıyor. Ayrıca Boğaz’ın ve tarihi yarımadanın muhteşem manzarası ile buluşan ofis alanlarında çalışıyor olmayı herkes ister. Daha iyi bir çalışma motivasyonu düşünülemez.

 

  • Sanat & Kültür

Galataport’un merkezinde sanat var. İstanbul’un en eski semtlerinden birinin parçası olan Galataport İstanbul; sanat ve kültür misyonu, bölgenin geçmişte sunduğu kültürel zenginliği yeniden canlandırmak üzerine kuruldu. İstanbul Modern ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Türkiye’deki en iyi sanat örneklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Galataport İstanbul, İstanbul’un yıllık kültür takviminde şimdiden önemli bir mekan haline geldi. Galataport’da yıl boyunca çeşitli kültür, sanat ve tasarım etkinlikleri sizleri bekliyor. Yaklaşan tüm etkinlikleri web sitesinden ve Instagram sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Galataport İstanbul etkinlikleri: https://www.galataport.com/en/events

Galataport İstanbul Instagram: https://www.instagram.com/galataportistanbul/

Ayrıca çevredeki tarihi yapılar ziyaretiniz sırasında sizi etkileyecek ve mutlaka durup fotoğraf çekmek isteyeceksiniz.

 

İSTANBUL PORT Çevresindeki Tarihi Yerler

Böylesine tarihi bir semtte yer alan Galataport İstanbul, tabii ki zengin bir mirasa da sahiptir. Bakımsız durumdaki tüm miras binaları, eski güzelliğini ortaya çıkartmak için restore edildi, yapısal olarak güçlendirildi veya eski haline getirildi.

 

Tophane Saat Kulesi

Bölgedeki birçok tarihi binalar eski hallerine göre restore edilmiştir. Nusretiye Saat Kulesi olarak da bilinen Tophane Saat Kulesi de bu yapılardan biridir. Neoklasik tarzda inşa edilen kule, aslen deniz kıyısında bulunuyordu. Saat kulesi, üzerindeki bayrak kulesinin ağırlığı ve altındaki zeminin kayması nedeniyle zamanla 12 derecelik bir eğimle denize doğru eğilmeye başladı. Bu anlamda kule, Pisa Kulesi’ne benziyordu. Restorasyondan sonra daha sağlam ve göz alıcı hale geldi. Tophane Saat Kulesi, İstanbul’un hala bozulmamış en eski saat kulelerinden biridir.

 

 

Paket Postanesi

Limanın yanında bulunan ve kendine has mimarisiyle dikkat çeken postane, geçmişte postaların toplandığı bir yer olarak kullanılıyordu.

Şehrin en eski yapılarından biri olan bu binayı Galataport’ta ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Çinili Han

Çinili Han, 1910-1911 yıllarında inşa edilen iskele üzerindeki en ilham verici yapılardan biridir. Yapı aslen yolcu terminali olarak kullanılmıştır. Ancak 1940 yılında yeni terminalin tamamlanmasından sonra uzun süre postane olarak hizmet vermiştir.

 

Tophane Kasrı

Tophane Köşkü’nü 1852’de Abdülmecid döneminde İngiliz mimar William James Smith inşa etti. İki ayrı kullanımı olan yapı, Tophane’ye gelen yabancı devlet görevlilerini karşılamak ve şehrin askeri imkânlarını teftiş ederken padişahlara hizmet etmek için kullanılıyordu. Nusretiye Camii ile Tophane Çeşmesi arasında yer alan Tophane Kasrı, İstanbul Karaköy’de halen önemli bir turistik destinasyon olarak ayakta duruyor.

 

 

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK ALIN

    Copyright 2022 by YeG Clinic. All rights reserved.

    Copyright 2022 by YeG Clinic. All rights reserved.